недеља, 28. јун 2020.

Atina i Akropolj


U ovo doba prošle godine uveliko smo planirali odmor u Grčkoj. To je bila već druga godina za redom da idemo na Lefkadu pa smo željeli da još nešto vidimo. Tako smo došli na ideju da napravimo jednodnevni izlet do Atine. Oni koji su bili na Lefkadi i u Atini sad se vjerovatno hvataju za glavu ali mi tada nismo vidjeli ništa strašno u tome. Jeste da je trebalo da usred ljeta predjemo oko 360 km u jednom pravcu i da se vratimo istog dana ali to se nama i nije učinilo tako strašno jer  je veći dio puta bio autoput.




Ovaj put je između ostalog promijenio i moju predstavu o naplati putarine jer su na svakih tridesetak kilometara naplatne rampe na kojima treba platiti 2 do 3 eura. Na početku nam se to činilo malo ali kako smo odmicali i broj plaćenih karata se povećavao postalo nam je jasno da će nas odrati do gole kože. Kad na sve to dodate i prelazak Rio-Antirrio mosta preko Korintskog zaliva koji  košta oko 13 eura jasno vam je da smo putarinu papreno platili. 


IMG_7114


Mada smo putovali sredinom jula nije nam palo na pamet da se informišemo o temperaturama u Atini tako da nas je poslije par sati vožnje dočekala paklena podnevna vrućina. Kako sam odrasla i živim u Podgorici koja je poznata po visokim ljetnjim temperaturama navikla sam na vrućinu i prilično je dobro podnosim ali mi se čini da mi nikad u životu nije bilo toplije. Međutim sve ovo nije umanjilo naše oduševljenej kada smo konačno ugledali Akropolj. Ipak moj savjet vam je da za posjetu Atini izaberete proljeće ili jesen jer su ljetnje temperature veoma visoke pa ćete veći dio dana morati da provedete negdje u hladu.


IMG_7094


Slijedi par korisnih informacija o parkingu i kartama. Parking u uličicama oko Akropolja se ne naplaćuje tako da ako dolazite kolima isplati vam se da se malo provozate okolo u potrazi za slobodnim mjestom. Ispred nekog hotela u blizini postoji i parking koji se naplaćuje i čini mi se da je bio nešto oko 10 eura na sat. 





Takođe nema potreba za kupovinom karata online a naročito ne onih skupljih koji vam omogućavaju direktan prolaz bez čekanja jer na ulazu u Akropolj i Akropoljski muzej nema gužve. Karte za Akropolj su po 20 eura za odrasle i 10 eura za djecu mlađu od 18 godina dok je za djecu mladju od 5 godina ulaz besplatan. Karte za Akropoljski muzej su 10 eura za odrasle i 5 eura za djecu mlađu od 18 godina a za djecu mlađu od 5 godina je ulaz besplatan. 


IMG_7062


A sad malo o samom Akropolju. Akropolj se nalazi na istoimenom stjenovitom brdu visokom oko 150 metara koje dominira Atinom. To je antičko svetilište posvećeno boginji Atini. Danas se na njemu nalaze ostaci veličanstvenih građevina nastalih u 5. vijeku p. n. e. To su Partenon, Erehteon, hram Atine Nike, Propileja ... 


IMG_7017


Na Akropolj se može doći sa zapadne strane kroz Bolovu  kapiju koja je izgrađena u 3. vijeku. Kada prođete kroz ova vrata dočekaće vas monumentalna kapija Propileja koja je građena od 437. do 432. godine p. n. e. u Periklovo doba. Na jugoistočnom dijelu Akropolja u blizini ulaza nalazi se i hram Atine Nike.


IMG_7019


 IMG_7020


 IMG_7012 


 IMG_7021


 IMG_7028


 IMG_7030


Erehteon se nalazi na sjevernoj strani  Akropolja. On duguje svoju neobičnu formu nepravilnostima terena (nivo terena se razlikuje u tri metra između istočne i zapadne strane) i činjenici da je bio namijenjen različitim kultovima. Istočna strana je posvećena Atini Polias, dok je zapadna strana služila kultu Posejdona-Erehteusa. 


IMG_7059


IMG_7061


  IMG_7067


 IMG_7073 


Na kraju stižete do najimpozantnije građevine na Akropolju Pertenona hrama posvećenog boginji Atini Parteno zaštitnici grada.


IMG_7076


IMG_7055


IMG_7057


IMG_7104     

Нема коментара:

Постави коментар