субота, 24. новембар 2012.

Ruska salata

Kad planiram šta ću da pravim za slave, rođendane i Novu Godinu uvijek pomislim na rusku salatu. Nju svi vole a i fino se slaže sa mezom. Ja sam recept za rusku dobila od sestrine svekrve i uvijek je pravim po tom receptu s tim što ja za razliku od nje obavezno napravim i domaći majonez. Recept za majonez sam takođe dobila od jedne veoma iskusne domaćice i po njemu se majonez veoma brzo i lako napravi a mnogo je ukusniji od kupovnog. Ovu salatu sa slike sam pravila još za slavu ali nikako da dođe na red tako da je evo prošlo skoro mjesec dana od kad sam je pravila.


IMG_2544 by irenalana


Potrebno je

250 gr graška iz konzerve
250 gr kuvane šargarepe
250 gr kuvanog krompira
250 gr narezane šunkarice
250 gr kuvanog ili pečenog pilećeg mesa
250 gr kiselih krastavaca
5 kuvanih jaja
2 jajeta
1/2 l ulja
so
biber
2 kašičice sirćeta
2 kašičice senfa
IMG_2370 by irenalana
Šargarepu, krompir, šunkaricu, meso, jaja i kisele krastavce sitno nasjeckati, dodati im grašak i sve pomiješati.

IMG_2379 by irenalana
Za majonez najprije umutiti posoljena bjelanca da se dobije čvrst snijeg. U dublju posudu sipati žumanca, senf, sirće i biber pa malo promutiti mikserom da se poveže a onda u tankom mlazu dodavati ulje i stalno mutiti mikserom da se dobije gusta masa. Dodati umućeni snijeg od bjelanaca pa sve promiješati mikserom i po potrebi još malo posoliti.
IMG_2385 by irenalana
Dio majoneza pomiješati sa nasjeckanim povrćem (oko 2/3) a dio ostaviti da se salata dekoriše. 

петак, 23. новембар 2012.

Čorba od tikve




Tikva do sad u mojoj kuhinji nije bila zastupljena ali sam par puta probala slanu pitu od tikve a kao klinci smo u školi dobijali neku lisnatu slatku pitu od tikve koja mi je ostala u veoma lijepom sjećanju. Do sad mi nije padalo na pamet ni da probam da spremim nešto sa tikvom jer moj dragi nikako nije htio ni da proba nešto takvo ali kako je sad prešao na malo zdraviji način ishrane rekoh ajd da probam pa šta bude. I tako sam jedne nedelje kupila jednu finu manju tikvu mislim da je to muskatna tikva mada nisam pitala prodavačicu koja je tačno vrsta. Na internetu sam našla da su tikve veoma zdrave.Bogate su pektinima i finim biljnim vlaknima. Sadrže i provitamin A, zatim vitamine grupe B (B1, B2, B3 i B6), vitamin C i folnu kiselinu a od minerala kalijum, fosfor, kalcijum, gvožde i mangan. 





Potrebno je


300 gr tikve
1 glavica crnog luka
2 čena bijelog luka
1 manji krompir
začin
biber
malo aleve paprike
sjeckani peršun









Tikvu i krompir nasjeckati na kockice.
Luk  bijeli i crni sitno nasjeckati i popržiti na malo ulja, dodati tikvu i krompir pa kuvati dok svo povrće bude mekano. Štapnim mikserom propasirati masu, začiniti je začinom, biberom i alevom paprikom, dodati sjeckani peršun i još malo prokuvati.



субота, 17. новембар 2012.

Musake

Musaka je jedno od prvih jela koje sam naučila da pravim. Kod nas se u kući pravila musaka od karfiola ili od šargarepe vjerovatno zbog toga što one mogu da se naprave dan ranije a onda da se podgriju sjutra za ručak. Ja sam čak imala običaj da preko parčeta musake narendam malo trapista pa ga kratko ubacim u rernu i taman dok se sir istopi musaka je topla. E kad sam ja počela da kuvam pošto sam bila kući pred ručak isprobala sam i musaku od krompira s tim što sam je ja pravila na isti način kao ove dvije koje su bile uobičajene kod nas tj barila sam krompir. Kasnije sam vidjela da se krompir obično ne bari ali kako sam ja navikla na ovu moju varijantu koja je meni i ukusnija i manje kalorična od one sa pečenim krompirom nikad nisam ni probala da je napravim drugačije. Pošto moji nisu baš oduševljeni varijantom sa karfiolom ja sam ovaj put pravila obije varijante malo za njih a malo za mene :-)




Potrebno je



1 kg krompira ili karfiola
 250 gr mljevenog mesa (najbolje miješanog)
1 glavica crnog luka
malo ulja
začin
biber
malo putera ili margarina
2 jajeta
1-2 dl mlijeka(mlijeko stavljam od oka da musaka fino ogrezne u mlijeku)




Na malo ulja popržiti sitno sjeckani crni luk pa kad se zažuti dodati meso i prodinstati uz dodavanje vode po potrebi. Na kraju začiniti meso začinom i biberom. Karfiol iskidati na cvjetiće i obariti u slanoj ključaloj vodi jedno 15 min. Krompir oguliti i onako cio skuvati u slanoj vodi da bude skoro potpuno kuvan. U podmazan pleh složiti red narezanog krompira ili karfiola (krompir rzati na kolutove a karfiol narezati na listove koliko je to moguće), red mesa pa ponovo karfiol ili krompir. Jaja umutiti viljuškom i malo posoliti pa im dodati mlijeko. Ovom smjesom naliti musaku pa odozgo rasporediti nekoliko komadića putera i peći na 250 C da fino porumeni. Ako želite pravilne kocke ostaviti musaku jedno 10 min prije služenja da se malo prohladi.





петак, 16. новембар 2012.

Kiflice sa kokosom


I na kraju i poslednji kolač sa mog tanjira sa slavskim kolačima kiflice sa kokosom. Ovaj recept sam dobila još prije jedno 25 godina od sestrine svekrve. Lako se prave , ne zahtijevaju  puno materijala a mogu dugo da stoji i što duže stoje sve su bolje. Ja ih obično pravim da dopunim tanjir sa kolačima kad nemam volje da pravim nešto komplikovano a eto da se nađe još koja vrsta na tanjiru.





Potrebno je


250 gr margarina
2 jajeta
200 gr kokosa
2 dl šećera
1 prašak za pecivo
oko 400 gr brašna




Sve sastojke pomiješati da se dobije fino tijesto pa odvajati komadiće tijesta i odlikovati ih u kiflice. Slagati na papir za pečenje i peći na 200 C ali paziti da ostanu bijele. Vruće uvaljati u šećer u prahu.




Evo ih na tanjiru sa ostalim sitnim kolačima koje sam pravila za slavu. Na slici su sedmo nebo, djedovi brkovi, pančevački kolač i kokos kiflice.




понедељак, 12. новембар 2012.

Pančevački kolač i sedmo nebo

Evo još dva od mojih slavskih kolača prvi je sedmo nebo, to je ovaj sa tijestom od kokosa, pored njega su djedovi brkovi a onda pančevački kolač tj drugi kolač iz ovog posta. I jedan i drugi su omiljeni kod nas a naročito sedmo nebo. To nije baš klasičan sitni kolač jer ima divan fil od kuvanih žumanaca i putera i mora se čuvati u frižideru ali kako ga moji baš vole onda ga obično pravim za slavlja. Recept za ovaj kolač je ko zna odakle a imam ga bar 10-15 godina. Recept za pančevački kolač je od nekud dobila još moja majka a ja sam ga kasnije malo promijenila tj iskombinovala sa receptom koji sam dobila od kumine majke.





Pančevački kolač


150 gr mljevenih oraha
150 gr margarina
100 gr šećera
100 gr brašna
4 bjelanceta

4 žumanceta
1 jaje
4 kašike šećera
4 kašike brašna
rendana kora od limuna


200 gr mljevenih oraha
100 gr putera ili margarina
100 gr šećera
malo ruma
malo mlijeka(oko 1/2 dl)
2-3 kesice vanile
malo mljevenih oraha za posipanje




Umutiti bjelanca sa šećerom, dodati im omekšali margarin, orahe i brašno. Pleh premazati margarinom i posuti brašnom pa smjesu za kolač sipati u pleh.
Žumanca i jaje umutiti sa šećerom pa im dodati limunovu korici i brašno. Ovo tijesto sipati preko prvog tijesta pa peći kolač na 200 C da fino porumeni.
Za fil istopiti šećer i vanilu sa malo mlijeka pa popariti orahe. U hladan fil dodati umućen puter i rum i preliti ga preko hladnog tijesta. Posuti mljevenim orasima pa rezati na šanglice ili kocke.




Sedmo nebo


5 bjelanaca
200 gr kokosovog brašna
150 gr šećera
1 list oblande

5 bjelanaca
200 gr mljevenih oraha
150 gr šećera
1 list oblande

10 žumanaca
10 kašika šećera
5 kesice vanile
250 gr putera
mljeveni orasi za posipanje




Umutiti bjelanca sa šećerom, dodati kokos pa masu premazati preko jednog lista oblande i peći na 200C.
Za koru od oraha umutiti bjelanca sa šećerom i dodati orahe pa premazati preko jednog lista oblande i peći.
Žumanca umutiti sa šećerom i vanilom pa skuvati fil na pari. U hladan fil dodati umućen puter.
Na jednu koru preko tijesta premazati više od pola fila, složiti drugu koru(oblande treba da ostanu spolja a tijesto unutra) premazati ostatkom fila i posuti mljevenim orasima. Ostaviti u frižideru do sjutra.
Rezati na štangle ili kocke.




Na slikama su sa lijeva na desno sedmo nebo, djedovi brkovi, pančevački kolač i kiflice od kokosa.




субота, 10. новембар 2012.

Djedovi brkovi


Evo i jednog od kolača koje sam pravila za slavu. Ovo nisu klasični djedovi brkovi. U klasičnom receptu u tijesto ide kvasac a pošto ja kad pravim sitne kolače hoću da mi traju nekoliko dana onda mi takvo tijesto nije bilo baš pogodno tako da sam iskombinovala tijesto za lenju pitu i fil i način pripreme za djedove brkove i dobila fini suvi kolač koji može da stoji i do 10 dana a što duže stoji to je ukusniji.




Potrebno je


500 gr brašna
kesica praška za pecivo
4 žumanceta
250 gr margarina
1 dl ruma
2 dl prah šećera
2 kašike kisele pavlake

4 bjelanceta
150 gr šećera
200 mljevenih oraha
džem za premazivanje(od jagode ili kajsije)
malo oraha za posipanje

100 gr čokolade
3 kašike ulja




Od omekšalog margarina, jaja, pavlake, šećera u prahu, praška za pecivo i brašna umijesiti tijesto. Po želji može se dodati i malo rendane limunove korice. Tijesto podijeliti na 4 dijela pa svaki dio razviti na razrezanoj kesi za zamrzavanje hrane, premazati džemom, posuti orasima i savijati sa obije strane. Prebaciti u pleh na papir za pečenje.
Za fil umutiti bjelanca sa šećerom pa im dodati mljevene orahe. Masu sipati u kesu odrezati jedan kraj pa nanositi na svaku štrudlicu u prostor izmađu dva zarolana dijela.
Peći na 200 C da fino porumeni.




Istopiti čokoladu i pomiješati je sa uljem. Kada se kolač ohladi čokoladnu glazuru preliti preko fila a ostatkom ukrasno išarati kolač.
Evo ga na tacni sa ostalim slavskim kolačima.






Slavski kolač

Nije me bilo par dana jer sam imala malo više posla. Prošla nam je slava 31.10. Lučin dan a onda smo 2.11. pravili Lani žurkicu za rođendan u jednoj igraonici pa 3.11. kad joj je inače rođendan slavili ga kući tako da sam baš imala posla oko pripreme svega toga a sad polako mogu i da vam pokažem šta sam to sve pravila. Za početak evo slavski kolač. 
Kod nas u kući se slavski kolač nije pravio jer se slava slavila kod najstarijeg strica tako da nisam imala neki naš recept za kolač. Kada smo konačno počeli da slavimo slavu u našoj kući pronašla sam recept sa Coolinarike. On je od tad pravljen već nekoliko godina za redom i uvijek sam zadovoljna rezultatima.




Potrebno je


2.5 dl mlijeka
2 jajeta
20 gr svježeg kvasca
0.5 dl ulja
1 kašičica šećera
1kašičica soli
brašna da se zamijesi fino mekano tijesto

umućeno jaje za premazivanje

2 dl brašna
1 kašika soli
vode da se zamijesi tvrđe tijesto




Kvasac rastopiti u mlakom mlijeku, dodati ulje, jaja i šećer pa dodavati so i brašno i zamijesiti da se dobije fino mekano tijesto. Tijesto ostaviti da naraste oko 1 h ili više. Tijesto je dosta teško i malo sporije narasta nego obično hlebno tijesto. Naraslo tijesto podijeliti na 2 dijela ali tako da jedan bude 2/3 ukupnog tijesta a drugi 1/3. Manji komad rasporediti na dno podmazanog kalupa za pečenje. Veći komad podijeliti na na 6 djelova. Jedan od ovih djelova podijeliti na tri trake i uplesti u pletenicu a preostlih 5 oblikovati u loptice. Pletenicu staviti po obodu kalupa iznad onog tijesta koje je već u kalupu a u sredini rasporediti preostalih 5 loptica tako da u sredini bude jedna a preostale 4 rasporediti oko nje kao krst. Najbolje bi bilo da ova loptica koja ide u sredinu bude malo veća od ostalih.




Ostaviti da naraste 1-1.5 h dok ne poveća volumen 2-3 puta. Zatim premazati jajetom i nalijepiti ukrase pa peći na 200 C oko 30 minuta.
Za ukrase zamijesiti tvrdo tijesto od brašna, soli i vode pa od njega praviti razne oblike na pr krst, ruže, pšenicu, golubove...
Ja ovu pogaču pečem u staklenom dubokom kalupu prečnika 18 cm i oko 10 cm visine tako da dobijem malu pogaču ali sasvim dovoljnu za nas.